Rower za darmo? Takie ogłoszenie powinno być jak alarm

Rower za darmo? Takie ogłoszenie powinno być jak alarm

zabezpieczenie roweru
zabezpieczenie roweru
Źródło zdjęć: © Pixabay
10.05.2024 07:25

Trwa sezon na rower. Każdy, kto jeździ na rowerze, wie, że jakościowy sprzęt i jego serwis mogą sporo kosztować. Nie dziwi więc, że hasło "rower za darmo" porusza ludzi. Niestety, często takie okazje są początkiem oszustwa.

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele postów związanych z możliwością odebrania roweru za darmo. W ramach rzeczonej akcji do rozdania ma być 350 rowerów, które nie mogą być sprzedane ze względu na zarysowania. Kto by nie skorzystał?

Aby wziąć udział w rzekomym losowaniu, należy napisać pod postem komentarz o treści "dziękujemy". Sklep obiecuje skontaktować się z osobami, którym udało się wygrać darmowy rower. I faktycznie, wysyłają do komentujących wiadomość prywatną, lecz na rower nie ma co liczyć.

Jak informuje CyberRescue, w darmowej wiadomości oszust przesyła link do "odbioru roweru". Strona w rzeczywistości jest formularzem, który służy do wyłudzenia całkiem dużej liczby danych. Po jego wypełnieniu można czekać co najwyżej na mniejszy stan konta, a nie na darmowy rower.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rower za darmo? Kolejne oszustwo

Cyberprzestępcy proszą o podanie wielu danych, m.in.: adresu dostawy, imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail i danych karty płatniczej. Uzupełnienie formularza prowadzi do aktywacji płatnej subskrypcji, która będzie systematycznie pobierać pieniądze z konta bankowego.

Dodatkowo przekazanie oszustom danych może skutkować zapchaniem naszej skrzynki mailowej lub telefonu spamem – można spodziewać się fałszywych telefonów i wiadomości. Co więcej, cyberprzestępcy, którzy posiadają wiele danych swoich potencjalnych ofiar, mogą przygotowywać spersonalizowane oszustwa.

Oszustwo na darmowy rower
Oszustwo na darmowy rower© CyberRescue

CyberRescue apeluje, by w przypadku podania swoich danych na fałszywej stronie, możliwie szybko zablokować kartę płatniczą. Ponadto konieczne jest zwiększenie ostrożności w kontekście otrzymywanych wiadomości i połączeń. Uważajmy na treść reklam w mediach społecznościowych. Są one skutecznym sposobem manipulowania ludźmi. Jeśli zobaczymy fałszywe reklamy, zgłośmy je do moderacji lub administracji strony. Szybka reakcja może ochronić użytkowników serwisu przed zagrożeniem.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)